-
Kas yra fotoliuminescencija?
Fotoliuminescencija – tai procesas, kurio metu tam tikros medžiagos absorbuoja elektromagnetinius spindulius (pvz., dienos šviesos) ir vėliau juos išspinduliuoja.
-
Koks yra fotoliuminescencinių pigmentų veikimo principas?
Fotoliuminescenciniai pigmentai (dažnai dar vadinami “šviečiančiais tamsoje”) turi savybę absorbuoti šviesą – saulės šviesą, dienos šviesos bei kaitinamųjų lempučių skleidžiamą šviesą ir kt. – ir ją išspinduliuoti. Tamsoje aukštesnio lygio energija virsta žemesnio lygio energija, todėl tokie pigmentai pradeda švytėti. Švytėjimas gali tęstis daugiau nei 12 valandų (priklauso nuo pigmento rūšies). Toks šviesos absorbcijos ir švytėjimo procesas gali būti kartojamas be galo daug kartų. Švytėjimo savybes pigmentai išlaiko 10 metų.
-
Ar į fotoliuminescencinių pigmentų sudėtį įeina fosforas?
Ne, į jų sudėtį neįeina fosforas. Fotoliuminescenciniai pigmentai, kuriais prekiauja mūsų įmonė, yra netoksiškas ir neradioaktyvus naujos kartos produktas. Jie sudaryti iš šarminių žemės metalų silikatų, aliuminatų ir aliumosilikatų. Pigmentų P-11 ir P-12 sudėtyje yra ir sieros, dėl kurios šie du pigmentai turi specifinį kvapą.
-
Ar fotoliuminescenciniai pigmentai šviečia ultravioletinėje (UV) šviesoje?
Taip, šie pigmentai per keletą sekundžių “pasikrauna” ir įgauna ypač ryškų ir efektyvų švytėjimą ultravioletinėje šviesoje.
-
Kaip pasigaminti šviečiančius dažus?
Šviečiantys dažai gaminami iš: fotoliuminescencinio pigmento, bespalvių ar šviesaus atspalvio medžiagos (dažų, lako, klijų, spaudos dažų, mediumo ar kitų) . Taip pat rekomenduojama (bet nebūtina) į gaminamų dažų masę įmaišyti ir pigmento nuosėdų susidarymą stabdančios medžiagos (dispersanto) (daugiau žiūrėti skyrelyje Pigmentai/ Liuminescenciniai dažai).
-
Į kokius dažus gali būti maišomi fotoliuminescenciniai pigmentai?
Fotoliuminescenciniai pigmentai gali būti maišomi į įvairius dažus: akrilinius, aliejinius, emulsinius, epoksidinius, poliuretaninius, poliesterinius ir t.t. Taip pat pigmentai gali būti maišomi į lakus, klijus, mediumus. Kadangi šie pigmentai yra žemo šarmingumo medžiaga, rekomenduojama pasirinkti tokius dažus/laką/klijus/mediumą, kurie yra neutralūs arba žemo rūgštingumo.
-
Kokiu santykiu maišomas šviečiantis pigmentas su laku/dažais?
Pigmento dozavimas priklauso nuo to, koks yra pageidautinas dažų efektas: ryškesnis ar blankesnis švytėjimas, ilgalaikis ar trumpalaikis švytėjimas. Patartina, kad pigmentas sudarytų 15-50% gaminamos dažų masės. Optimaliausias pasirinkimas – 30% dažų masės. Kuo daugiau pigmento dėsite į mišinį, tuo ryškiau jis švytės, tačiau tokie dažai (su daug pigmento) bus tiršti, jais dažytas paviršius bus nelygus ir šiurkštus. Gerą dažų švytėjimo efektą galima išgauti pasigaminus skystesnių dažų su mažiau pigmento – tokiu atveju reikės dažyti keletą sluoksnių, kad išgauti norimą rezultatą. Rekomenduotina šviečiančius dažus naudoti and balto ar šviesaus pagrindo – išgaunamas geresnis švytėjimo tamsoje efektas.
-
Kurie spaudos dažai, lakai ir kiti dažai gali būti naudojami švytinčių dažų gamyboje?
Tinkami yra tie spaudos dažai, lakai ir kitos medžiagos, kurios yra bespalvės ar šviesaus atspalvio bei pakankamai tirštos, kad išlaikytų pigmentų daleles. Rinkdamiesi minėtas medžiagas atsižvelkite į tai, kur naudosite jau pagamintus liuminescencinius dažus, t.y. kas jais bus dažoma.
-
Ar fotoliuminescenciniai pigmentai yra toksiški ar radioaktyvūs?
Fotoliuminescenciniai pigmentai nėra nei toksiški, nei radioaktyvūs. Jie yra saugūs, nekenksmingi nei žmogui, nei aplinkai, todėl gali būti daug kur naudojami. Rekomenduotina vengti tiesioginio kontakto su oda – naudoti pirštines, o patekus ant odos – nuplauti vandeniu.
-
Kiek ilgai trunka fotoliuminescencinių pigmentų švytėjimas?
Fotoliuminescencinių pigmentų švytėjimą sužadina šviesos šaltinis (elektros lemputės šviesa, saulė, dienos šviesa ir pan.). Šiems pigmentams pakanka 10-20 minučių šviesos absorbcijos, kad pigmento dalelės “pasikrautų” ir švytėtų tamsoje net iki 12 valandų (priklausomai nuo pigmentų tipo). Toks pigmento “pakrovimo” – švytėjimo procesas gali būti kartojamas labai daug kartų. Švytėjimo savybės šiek tiek susilpnėja praėjus 5 metams, tačiau švytėjimas (nors ir silpnesnis) išlieka dar kelis metus.
-
Kur yra naudojami fotoliuminescenciniai pigmentai?
Fotoliuminescenciniai pigmentai yra taikomi saugos srityje: gelbėjimuisi skirtų priemonių žymėjimui (pvz., laivuose), priešgaisrinės saugos ženklų gamyboje, evakuacijai skirtų kelių ženklinime, silpnam vietiniam apšvietimui. Jie buvo sėkmingai pritaikyti ligoninėse, archyvuose, laivuose, kariniuose jūrų laivynuose, pramonėje, šilkografijoje, ofsetinėje spaudoje ir kitur. Kadangi fotoliuminescenciniai pigmentai yra visiškai nekenksmingi nei žmogui, nei aplinkai, jie plačiai taikomi dekoravimo srityje (interjero detalių, ornamentikos, dekupaže), floristikoje, tapyboje, keramikos dirbiniuose, rankdarbių gamyboje ir puošyboje.
-
Ar fotoliuminescenciniai pigmentai yra valgomi, naudojami maisto produktuose?
Ne, šie pigmentai nėra valgomi ir nenaudojami maisto produktuose. Jeigu pigmento nurijote, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju.